وبلاگ

برندسازی کنید/توضیحاتی درباره برندینگ با یک مثال ساده

برای این که به تعریف ساده ای از داستان «برندسازی» و «برندینگ» برسیم مقاله ای را از مجله انگلیسی برندینگ ترجمه کرده ام که در ادامه مطالعه می فرمایید:

در مورد معنای “برندینگ” مطمئن نیستید؟ نگران نباشید! برندسازی یکی از آن مفاهیم بازاریابی است که کمی مبهم است و به سرعت ممکن است گیج کننده شود، حتی برای افرادی که بازاریابی را خوانده اند.

امروز قصد داریم نگاهی به این پرسش پاسخ دهیم که «برندسازی چیست؟» و سعی کنیم با کلمات و مثال های ساده پاسخی روشن ارائه کنیم!

برای درک مفهوم برندسازی ابتدا باید بدانیم محصولات و برندها چیست.

تعریف محصول

به طور کلی، یک محصول هر چیزی است که می تواند برای ارضای یک خواسته یا نیاز به بازار ارائه شود، از جمله کالاهای فیزیکی، خدمات، تجربیات، رویدادها، افراد، مکان ها، خواص، سازمان ها، اطلاعات و ایده ها» (کاتلر و کلر، 2015).

این بدان معنی است که یک محصول می تواند هر چیزی باشد، از اقامت در هتل، پرواز، دوره زبان، لباس، غذا، مسواک و غیره.

برای نشان دادن تعریف یک محصول و نقشی که در تعریف برند دارد، از مثال آب استفاده می کنیم:

آب منبع رایگانی است که هر انسانی برای زندگی و بقا به آن نیاز دارد. با این حال، روزی که انسان ها و شرکت ها شروع به تجاری سازی آن کردند، به عنوان یک محصول تبدیل شد، به عنوان مثال با فروش آب معدنی در بطری های شیشه ای و پلاستیکی.

اما آب همیشه یکسان به نظر می رسد، این طور نیست؟ مایع و شفاف است. بنابراین، چگونه شرکت‌های مختلف می‌توانند یک محصول مشابه را بفروشند اما همچنان مردم را متقاعد کنند که آب بطری‌های خود را به جای آب رقبا خریداری کنند؟

تعریف برند

«برند نام، اصطلاح، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که کالا یا خدمات یک فروشنده را متمایز از سایر فروشندگان می‌داند» (انجمن بازاریابی آمریکا).

شما می توانید یک نام تجاری را به عنوان ایده یا تصویری در نظر بگیرید که مردم هنگام فکر کردن به محصولات، خدمات و فعالیت های خاص یک شرکت در ذهن دارند، هم از نظر عملی (مثلاً “کفش سبک وزن است”) و هم از نظر احساسی (مثلاً ” کفش به من احساس قدرتمندی می دهد»). بنابراین فقط ویژگی های فیزیکی نیست که یک برند را ایجاد می کند، بلکه احساساتی است که مصرف کنندگان نسبت به شرکت یا محصول آن ایجاد می کنند. این ترکیب نشانه‌های فیزیکی و احساسی زمانی ایجاد می‌شود که در معرض نام، لوگو، هویت بصری یا حتی پیام ارسال شده قرار گیرد.

یک محصول را می توان به راحتی توسط سایر بازیگران یک بازار کپی کرد، اما یک برند همیشه منحصر به فرد خواهد بود. به عنوان مثال، پپسی و کوکاکولا طعم بسیار مشابهی دارند، اما بنا به دلایلی، برخی افراد احساس می‌کنند بیشتر با کوکاکولا و برخی دیگر با پپسی مرتبط هستند.

بیایید این را دوباره با مثال آب خود توضیح دهیم. محصول فروخته شده آب است، اما به منظور متقاعد کردن مردم برای خرید یک آب خاص، شرکت ها مارک های مختلف آب مانند Evian، Perrier، Fiji یا Volvic را توسعه دادند. و هر یک از این مارک ها معنای متفاوتی برای آب محصول ارائه می دهد:

– اویان به شما احساس جوانی می دهد
– پریر با طراوت، جوشان و جذاب است
– آب فیجی خالص، سالم و طبیعی است
… و غیره.

در نهایت، یک نام تجاری احساس درونی فرد در مورد یک محصول یا شرکت خاص است. هر شخصی نسخه مخصوص به خود را از آن می‌سازد و محبوبیت برخی برندها به دلیل احساسی که مصرف‌کنندگان نسبت به آنها دارند، افزایش یا کاهش می‌یابد.

تعریف برندینگ

»برندینگ به معنای اعطای قدرت یک برند به محصولات و خدمات است» (کاتلر و کلر، 2015)

برندسازی فرآیند معنا بخشیدن به سازمان، شرکت، محصولات یا خدمات خاص با ایجاد و شکل دادن به یک برند در ذهن مصرف کنندگان است. این یک استراتژی است که توسط سازمان ها طراحی شده است تا به افراد کمک کند تا به سرعت برند خود را شناسایی و تجربه کنند، و به آنها دلیلی برای انتخاب محصولات خود نسبت به رقبا، با روشن کردن اینکه این برند خاص چیست و چیست، ارائه می دهد.

هدف جذب و حفظ مشتریان وفادار و سایر ذینفعان با ارائه محصولی است که همیشه با آنچه که برند وعده داده است، همسو باشد.

چه کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

مصرف کنندگان: همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک برند زمانی که در مورد یک محصول مشابه از شرکت های مختلف احساس عدم تصمیم گیری می کنند، میانبر تصمیم گیری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

کارمندان / سهامداران / اشخاص ثالث: علاوه بر کمک به مصرف کنندگان در تشخیص محصولات مشابه، استراتژی های برندسازی موفق نیز به شهرت شرکت می افزایند. این دارایی می تواند بر طیفی از افراد، از مصرف کنندگان گرفته تا کارمندان، سرمایه گذاران، سهامداران، ارائه دهندگان و توزیع کنندگان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر شما یک برند را دوست ندارید یا احساس نمی کنید با آن ارتباط دارید، احتمالاً نمی خواهید برای آن کار کنید. با این حال، اگر احساس می‌کنید که برند شما را درک می‌کند و محصولاتی را ارائه می‌دهد که الهام‌بخش شما هستند، احتمالاً تمایل دارید برای آن کار کنید و بخشی از دنیای آن باشید.

چگونه می توانید آن را انجام داد؟

شرکت ها تمایل دارند از ابزارهای مختلفی برای ایجاد و شکل دادن به یک برند استفاده کنند. به عنوان مثال، برندسازی را می توان از طریق موارد زیر به دست آورد:

در مثال ما از نام تجاری آب، طراحی بسته بندی و تبلیغات شاید قوی ترین ابزار مورد استفاده بازاریابان باشد:

طراحی بسته بندی فروشنده خاموشی است که توجه مصرف کنندگان پرمشغله را در فروشگاه جلب می کند. مصرف کنندگان را در مورد ویژگی های محصول آگاه می کند و به صورت بصری برند را از رقبا در قفسه متمایز می کند.

یک مثال جالب Fiji Water است که توانست طرحی بطری ایجاد کند که کاملاً ارزش های برند را منعکس می کند: پاکی از طریق جلوه های شفافیت منعکس می شود و طبیعت از طریق تصویر گل ها و برگ های استوایی در پس زمینه درک می شود.

با این حال، خوب است که این برند به جای پلاستیک بسته بندی شیشه ای را در نظر بگیرد. این با تصویر طبیعی که آنها به تصویر می‌کشند هماهنگ‌تر است و برای سیاره بهتر است. بسته بندی فقط مربوط به طراحی نیست. مواد انتخاب شده نیز می تواند بر برندها تأثیر بگذارد.

تبلیغات ابزاری قدرتمند برای ایجاد و شکل دادن به دنیای برند است، زیرا بسیار بصری است و داستانی در مورد محصول/شرکت می گوید.

نتیجه

به عبارت بسیار ساده، یک محصول همان چیزی است که شما می فروشید، یک برند تصویر درک شده از محصولی است که می فروشید، و برندسازی استراتژی ایجاد آن تصویر است.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا درک واضح تری از معنای برندینگ داشته باشید. اگر نظر یا پیشنهادی برای بهبود مقاله دارید، لطفاً نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

ماریون موسس

کارشناسی ارشد در بازاریابی از دانشگاه باث. سابقه حرفه ای او در زمینه تبلیغات، بازاریابی و مدیریت مشارکت استراتژیک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا